Wybieranie żwirku, czyli jak zadowolić kota i siebie?

Żwirek dla kota to kluczowy produkt w domu każdego kociarza. Niewypełniona niczym kuweta jest jak kot bez swojej ulubionej karmy – czegoś mu brakuje. Dobór odpowiedniego żwirku nie jest jednak prostym zadaniem. Wynika to głównie z ogromnej ilości oferowanych produktów. Czasami trudno jest przez to podjąć ostateczną decyzję. 

Jakie są rodzaje żwirków dla kota?

ŻWIREK DLA KOTA

Jednym z bardziej popularnych elementów kociej toalety jest żwirek zbrylający. Działa na zasadzie tworzenia pod wpływem wilgoci bryłek, które można usunąć z kuwety bardzo sprawnie. Jego zaletami są niewątpliwie cena oraz powszechna dostępność, bo kupimy go w niemal każdym markecie. Na tym jednak żwirkowy świat się nie kończy. Istnieją jeszcze inne ich rodzaje: 

  • żwirek silikonowy
  • żwirek drewniany
  • żwirek kukurydziany
  • żwirek tofu

Są to żwirki mniej lub bardziej ekologiczne, które dodatkowo cechuje duża rozpiętość cenowa. 

Jaki żwirek wybrać?

Przy wyborze żwirku dla kota dobrze jest kierować się pewnymi kryteriami. Ważna jest jego wydajność, łatwość w sprzątaniu, atrakcyjna cena i zdolność pochłaniania zapachów. Jednak najważniejszym z czynników jest akceptacja kota. Ważne jest, żeby zwierzę czuło się komfortowo i mogło bezstresowo podchodzić do załatwiania czynności fizjologicznych. Niestety zdarza się, że kot nie będzie akceptował danego żwirku – nawet jeśli dla właściciela będzie wydawał się perfekcyjny. Dlatego pierwszym kryterium powinno być zawsze obserwowanie, czy kot jest zadowolony.