Klatka dla gryzoni – jaką wybrać?

Klatka dla gryzoni - jaką wybrać

Puchate świnki morskie, chomiki, czy skoczne koszatniczki, to uroczy towarzysze domowych hodowli. Choć wszystkie należą do gryzoni, to każdy z nich ma nieco inne wymagania, nie tylko w kwestii żywienia i pielęgnacji, ale też wyposażenia i wielkości klatki. Jak zatem dobrać idealne mieszkanie dla gryzonia, aby zwierzątko czuło się w nim bezpiecznie i komfortowo? Podpowiadamy.

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Świnki morskie należą do większych gryzoni, które z natury nie są przyzwyczajone do skoków lub wspinaczek. Szukając domku dla świnki morskiej, ważnym kryterium będzie więc wielkość podstawy klatki, a nie jej wysokość. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się szeroka klatka dla gryzonia o wymiarach min. 80 cm x 50 cm, z plastikowym dnem i metalowymi prętami o rozstawie ok. 2 cm. Dzięki temu zwierzątko będzie mogło swobodnie wspierać się na łapkach, i tym samym uniknie przypadkowego uwięźnięcia między prętami.

Świnki morskie lubią miejsca o dobrej wentylacji, ale jednocześnie nie lubią przeciągów, chłodu i zbyt dużych wahań temperatury. Dlatego szklane akwaria lub zimne, kamienne podłogi nie są dla nich odpowiednie, gdyż mogą powodować zbytnie przegrzanie lub wychładzanie zwierzątka i sprawić, że będzie chorowało. Nie zapominajmy również o obowiązkowym poidełku oraz zabawkach dobrej jakości, najlepiej wykonanych z trwałych tworzyw (nie z plastiku), gdyż świnki morskie mają tendencje do ich podgryzania i zjadania. 

Jaka klatka dla chomika lub koszatniczki?

Koszatniczki i chomiki uwielbiają wspinaczki i akrobacje. Czują się pewnie i swobodnie zarówno na ziemi, jak i nad ziemią. Dla tych gryzoni podobnie jak w przypadku świnek morskich najlepszym wyborem będą klatki z plastikowym dnem i metalowymi prętami o wąskim rozstawie. Warto również zadbać o to, by klatka dla gryzonia nie była malowana, gdyż zwierzątko pocierając ząbkami o powierzchnię prętów, łatwo mogłoby zeskrobać z nich farbę. Chomiki i koszatniczki nie czują się najlepiej w szczelnych klatkach lub akwariach, ze względu na ograniczoną możliwość wspinania się, które tak uwielbiają. 

Wystarczające dla chomików i koszatniczek są wysokie klatki o wymiarach 60 cm x 40 cm. Oprócz poidełka i miseczki na pokarm, warto umieścić w klatce dodatkowe półki, schodki i gałązki, po których zwierzątko będzie mogło biegać. Chomiki uwielbiają również wszelkiego rodzaju kołowrotki, tunele, a także budki, w których mogą chować się i spać. W przypadku drewnianych akcesoriów najlepiej wybrać te, które wykonane są z jabłoni, leszczyny lub orzecha włoskiego, gdyż nie posiadają one substancji szkodliwych dla tych gryzoni.

klatka dla gryzoni

Jaka klatka dla myszoskoczka?

Myszoskoczki są gryzoniami niezwykle wrażliwymi na przeciągi i wahania temperatury, dlatego w ich przypadku zakup akwarium lub terrarium będzie idealnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu kontenera od góry, na przykład metalową siatką lub wentylowaną pokrywą. W przypadku akwariów dla myszoskoczków, idealne będą modele o pojemności co najmniej 40 litrów i wysokości przynajmniej 20 cm. Dzięki temu zwierzątko będzie miało zapewnioną swobodę ruchów. 

Jako dodatkowe akcesoria do zabawy dla myszoskoczka można zamontować kołowrotek oraz tuneliki i domki, w których zwierzątko będzie się chowało. Zamiast kiepskiej jakości produktów z plastiku warto kupić droższe akcesoria wykonane z trwałego tworzywa lub bezpiecznego drewna. Zyskamy wówczas pewność, że nawet w przypadku ich podgryzania, zwierzątko nie rozchoruje się i nie zrobi sobie krzywdy. Ważne jest również odpowiednia wyściółka akwarium z trocin, w których zwierzątko będzie mogło się okopać i schować.